#751 KONEC PODPORY WINDOWS XP

Posted: Únor 17th, 2014 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 24 Comments »

Pamatuju se, jak jsem trávíval hodiny mládí u Blockoutu a Civilizace jedničky. Je mi teda jasný, že kdybych měl doma nadupaný dělo, strávím u všelijakejch her i hodiny středního věku. Většinu počítačů v posledních deseti letech jsem si proto postavil s takřka nulovejma nákladama ze starejch nepotřebnejch součástek. Na mym železe tedy dodnes běží pověstný Windows XP, který jsem si před deseti lety legálně koupil a od tý doby si je nemůžu vynachválit.

V dubnu letošního roku ovšem dojde k tomu, že Microsoft přestane vydávat pravidelný bezpečnostní aktualizace a já se tohohle data děsim víc než standardní ezoterik jednadvacátýho listopadu 2012. Co já budu proboha dělat? Sedmičky nebo osmičky na svym stroji nerozběhám, Visty by se mi asi nainstalovat podařilo, ale co si budeme povídat – Windows Vista nebyl operační systém, ale zbraň hromadnýho ničení.

Takže mi asi nezbyde než zavzpomínat na svý programátorský léta a stáhnout distribuci Ubuntu; jen si teda nejsem jistej, jak na něco takovýho bude reagovat A. Nechci bejt nějakej hnusnej šovinista, ale naprostá většina holek, co jsem kdy poznal, reagovala na slovo Linux spíš negativně. A vzhledem k tomu, že A. je poměrně vznětlivá, mám trochu strach, že když bych do našeho domácího počítače pustil tučňáka, dostal bych hrníčkem do úsměvu nebo pár dní nesměl do ložnice.

Na stranu druhou, i kdybych to celý vyzevlil a nechal na kompu starý ikspéčka bez aktualizací, bude to jenom moje věc. Mnohem zábavnější je ale postoj bank; ikspéčka totiž běží na většině bankomatů a banky to zatim nechává ledově klidnýma. Jejich věc; já si teda hotovost na celý druhý čtvrtletí radši vyberu na konci března. To poslední, co chci vidět, když do bankáče strčim svojí kartu, je nějaký BSOD. Bankomat má totiž drobnou nevýhodu, že totiž tlačítko reset bejvá uživateli poměrně těžko dostupný.

«
»