#729 ELECTRO SWING

Posted: Prosinec 20th, 2013 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 52 Comments »

Na začátku byl Parov Stelar. Kdysi jsem toho někde kousek slyšela, říkala jsem si „jou, to je docela zajímavý“. O něco později jsme se jeli koupat spolu s jejich cédéčkem a už to bylo divný. Znělo to jako nekonečná smyčka, která člověka dost rychle začne vysírat. Skokem se dostávám do současné Prahy – přiznám se že netuším, jestli současné pobláznění electro swingem přesáhlo hranice Prahy nebo jestli jsou teď ty tančírny na každým rohu jen u nás. Electro swing je všude kam se podíváš. Achjo.

Electro swing je ďáblův vynález. Pandořina skříňka lidské zábavy. Jeho hudební kvality spočívají v tom, že to všechno zní ÚPLNĚ stejně (jako nekonečný album Parov Stelar), ale co je komu po tom, když se na to tak báječně trsá, paří a jinak trdlí, žejo. Tak ok, každýmu se líbí něco jinýho, ale o ono to není jenom o hudbě.

Nějak se mi eklujou i ty electro swingový mejdánky neboli TANČÍRNY. Kdo neví, ať si představí obleky, námořnický trička, pruhovaný sukně, vintage účesy, propocený lidi s pekelně soustředěným výrazem – ty taneční figury totiž asi nejsou žádná prdel – a tanyny tanyny tuc tuc až do zblbnutí. Uměle vytvořená otříduvejš nálada. Má to nejspíš evokovat tradici, eleganci třicátých let a oduševnělou zábavu. Mňo. Osobně to vidím spíš jako parazitování na tradičním žánru a ta elegance a starosvětský šmrnc? Oh boy. Elegance to pobralo asi tolik jako firemní tancovačka průměrně velké firmy, na kterém si Milan z obchodního dá pivo a troufne si na sekretářku Jarku.

Electro swing je bezpohlavní (pa)žánr pro posluchače bez názoru. Sluníčkovství a pohodinda na první dobrou. Pavlovův reflex mi zpravidla při poslouchání hudby spustí alespoň podupávání si nohou, když né rovnou tanec. Jen v případě electrowingu je to co nejrychlejší úprk.

Electro swingu by měl někdo vyhodit pojistky.

P.S.: Za cenné postřehy k dnešnímu tématu děkuji Š.

«
»