Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #723 ZAPOMENUTÝ VĚDOMOSTI

#723 ZAPOMENUTÝ VĚDOMOSTI

Posted: Prosinec 6th, 2013 | Author: | Filed under: Curvekiller | 9 komentářů »

Bejval jsem chytrej. Věděl jsem, jak se jmenuje hlavní město Francouzský Guyany, pamatoval si rok narození Jiřího z Poděbrad a znal místo, kde byla postavena první elektrárna. Vyjmenovat nerostné bohatství, na jehož vývoz se zaměřuje Burundi, mi nedělalo o moc větší problém než najít chyby v heslu o Ladislavu Pohrobkovi na Wikipedii.

Jenže tohle je pryč. To, co do sebe člověk hrnul před maturitou a přijímačkama na vysokou, kamsi odplulo. Rád bych řekl, že to vyplavily čerstvý zážitky a nový vědomosti, ale mám spíš pocit, že to vytlačily jednak panáky a píva, druhák tikot času, kdy s každým posunem vteřinový ručičky člověk ztrácí kus ponětí o životě knížete Měška z rodu Piastovců i o rozmnožovacích rituálech fauny na Sibiři.

Můžu se bohorovně smát trapnýmu středoškolskýmu biflování a uklidňovat se vědomím, že mi do hlavy vstoupily věci pro život hodnotnější – třeba že je dobrý neprokládat panáky šampusem a netykat v afektu policajtům. Můžu se chlácholit tím, že všechny ty detaily a jakoby podružnosti jsou beztak snadno dohledatelný na netu a je lepší místo nich nosit v hlavě věci reálně použitelný a takovej ten kontext, že jo.

Jenže to se hezky řekne, ale hůř reálně zkousává: Pokaždý když vidím AZ kvíz a sleduju ty excelující důchodce a vysokoškoláky, jen tak tak zadržuju slzy. Drtí mě totiž vědomí, že teď bych mezi nima byl za úplnýho tupohlava, zatímco před dvanácti rokama bych s nima vymetl podlahu v brněnským studiu, a pak totálně vydojil bankomat, a to za obřadnýho úklonu Aleše Zbořila i celýho televizního národa.

«
»