#704 VOLBY

Posted: Říjen 22nd, 2013 | Author: | Filed under: Curvekiller | 20 Comments »

Demokracie je vláda lůzy, říkával svýho času už Darth Vader a já s ním často souhlasím. Jedna pevná ruka má svoje výhody, pokud je teda osvícená tak, jak jsem vídával v českotelevizních pohádkách o moudrých japonských panovnících nebo vykutálených královnách se slabostí pro koloběžky. S vůlí lidu je naopak potíž – nikdy si neodsouhlasí věci nepříjemný, leč nezbytný, zato s sebou může vždy nechat zmítat, klidně i v kolotoči emocí, manipulací a nefér kampaní.

Mluví ze mě mladej cucák, co si naplno neužil vládu jedný strany, ale za ty dvě dekády, co pozorně sleduju politický soutěžení a chodím k volbám, jsem k tomuhle institutu získal slušnou skepsi. I cirkus, kterej by rok co rok přijel se stejným programem, by mě bavil víc.

Mobilizuje se, vyřvává se v ulicích, přitom povolební realita častěji odpovídá spíš tezím politologů, který třeba v souvislosti s americkým stranickým systémem upozorňujou, že alternace moci je jen zdánlivá – že volby jen účinně ukájí občany pocitem, že opravdu s něčím hýbou a cosi zásadního mění, přestože v reálu je politická reprezentace víceméně jednotná a mocní finančníci, zbrojovky a hlavouni zdravotních pojišťoven to maj předem ložený u všech.

Známe to i my – všechny vlády nám zvedly stejně hovadskym způsobem daně i zadluženost, korupční stoka je pořád stejně smradlavá a splašky do ní tečou furt z podobnejch kadibudek, partaje si jdou před volbama po krku, aby si pak společnejma silama rozkrájely medvěda. A ať je premiér modrej nebo oranžovej, kafíčko si s Mirkem Šloufů vždycky dá.

Neříkám, ať k urnám nechodíte. Sám půjdu – vážím si tý možnosti jít svobodně volit, i když onu volnost v mnohejch aspektech vnímám jako iluzorní. Je navíc fajn vidět, že intenzita kampaní asi dosáhla svýho vrcholu v rámci prezidentskejch voleb a už se nekonaj tak šílený běsy na Facebooku a nerozpadaj se letitý přátelství kvůli hádkám u fotbálku, jestli je lepší Karel nebo Miloš (samozřejmě, FB zeď mi zase kompletně zezelenala, ale to už beru jen jako roztomilej průvodní jev toho, že se Zelení opět překvapivě nedostanou do sněmovny, páč krom pražskejch hipsterů jsou všem u prdele hehe).

Furt mě ale fest sere, že jsou volby hlavně mohutným vzedmutím naděje, že bejvaj nesený přílivovou vlnou optimismu a volání po změně. Ale politika se po nich zázračně neozdraví, ba naopak padne do ještě hlubšího marasmu. Volby totiž nezajistí růst ekonomiky ani lepší sociální situaci chudých, najisto přinesou jen jednu jedinou věc: ZKLAMÁNÍ. Ať chcete nebo ne, je to zejména marketingově vyhoněnej festival zklamanejch nadějí.

Michal Horáček by se mnou nesouhlasil ani za mák, na děčínský talk-show ale prones větu, která je naprosto výstižná: Ať volíte kohokoliv, z výsledků budete nasraný.

«
»