Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #696 SCENÁRISTI

#696 SCENÁRISTI

Posted: Říjen 9th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 4 komentáře »

To se takhle stanete dramaturgem televizního seriálu – ne snad z nějaký niterný touhy, ale spíš kvůli nedostatku lidí. Dramaturg je, abyste chápali, takovej rozumprd, co všude byl a všechno četl dvakrát. Zatímco scenáristi by měli chrlit vytříbený texty, úkolem dramaturga je scenáristům rozšlapávat bábovičky a házet hračky do kanálu, prostě bejt ten nesnesitelnej pan chytrej, kterej to sice nenapsal, ale ví mnohem líp, jak by napsaný mělo bejt.

No a pak se sejdete s partičkou scenáristů nad jedním konkrétním scénářem. Máte z něho radost, takže hodně chválíte, sem tam poznamenáte nějakou drobnost – máte vlastně jenom dvě zásadní výtky. Jednak scenáristy požádáte, ať do literárního scénáře nepíšou poznámky, kde bude kamera – na řešení problémů, jestli se něco bude zabírat v celku, polocelku nebo detailu, bude ještě spousta času, scenáristé ať se soustředí především na příběh.

Druhá věc se pak týká výbuchu papiňáku s rajskou, který autoři napsali do jednoho obrazu. Jednak teda upozorníte, že rajská se v papiňáku nevaří, ale hlavně vedete dlouhou řeč o tom, že zasrat si celou dekoraci červenou barvou a pak ji zas celou uklízet je vzhledem k omezenejm časovejm možnostem natáčení kravina. A že by to možná dávalo smysl, kdyby byl ten výbuch završením nějakýho příběhu, ale že v tom konkrétním scénáři je fuck-up s rajdou vlastně proto, aby jeden z hrdinů byl nešťastný, že přišel o své oblíbené narozeninové jídlo. A že o své oblíbené narozeninové jídlo může ta postava přijít i mnoha jinými, méně produkčně náročnými způsoby (může se něco zdrcnout, může nevykynout těsto, něco může být přesolené, něco se může spálit a tak dále a tak dále).

Takže odcházíte ze schůzky s výborným pocitem, že jste si zadramaturgovali jak páni, a těšíte se na další verzi scénáře. Když vám ho o pár dní později autoři pošlou, rovnou přeskočíte na inkriminovanou stránku. Místo rajské tam vybuchuje papiňák s gulášem. U toho je poznámka: zeď s fleky od guláše vidíme pouze v detailu.

A pak se chcete zabít.

«
»