Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #523 NEDOSTAT ZAPLACENO ZA PRÁCI

#523 NEDOSTAT ZAPLACENO ZA PRÁCI

Posted: Únor 4th, 2013 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 5 Comments »

Jistejm zádrhelům, který se týkají života na volný noze, se tady už věnovala Achjo Bitch; pozdě zaplacené faktury jsou samozřejmě nepříjemná záležitost, ale oproti dnešnímu tématu je to vlastně procházka růžovym sadem. Tak holt člověk pár dní jí rohlíky s hořčicí, místo kotejlů s deštníčkem lemtá desítku a to šampaňský a kaviár objedná teprve v okamžiku, kdy peníze na účet přijdou. Já hodlám dneska hejtovat situaci, kdy si člověk musí i na to blbý pečivo s plnotučnou půjčit a posléze zjistí, že nemá z čeho vracet, protože peníze, co měly přijít, nejen, že dosud nepřišly – ale hlavně už ani nepřijdou.

Když poprvé nedostanete peníze za odvedenou práci, docela to s váma zamává. Teda, poprvé. Samozřejmě jsem už nejednou psal něco když ne přímo zadarmo, tak s pouhym nejistym slibem zaplacení, pokud se to v televizi bude líbit a uvolí se k realizaci. To je fér – teda, fér mi to rozhodně nepřipadá, je to ta klasická tržní ekonomika s českou tváří, ale nezbylo mi nic jinýho, než si zvyknout, že dokud nedržim v ruce smlouvu s muří nohou a razítkem, neni nic jistýho.

Nedávno se mi ale rozpadla v prach i tahle modla. To si takhle podepíšete smlouvu a začnete pracovat: napíšete scénář, dramaturg vám ho roztrhá na malý kousky, v potu tváře a se skřípěním zubů scénář napíšete znova, dramaturg vám ho milostivě schválí, ale tentokrát má pro změnu režisér nějakej kreativní okamžik a pošle vám spoustu připomínek, který opět do scénáře zapracujete a když už si myslíte, že máte hotovo, zavolá vám produkční, že se fakt nestihnou půjčit ty policajtský vobleky a jestli by to čirou náhodou nešlo nějak vymyslet bez těch policajtskejch obleků. Což o to, šlo; jen to bude malinko debilní, ale to už je vám v tu chvíli spíš jedno, takže to potřetí přepíšete, odešlete, kameraman to natočí, střihač sestříhá, broadcaster odvysílá, na ČSFD si o sobě přečtete, že jste naprostej kokot, na což už jste v podstatě zvyklej, už je vám to v podstatě jedno, vždyť tenhle džob neděláte proto, abyste se dostali do učebnic filmu, tenhle džob děláte pro peníze. No, ale pak zjistíte, že peníze nejspíš nebudou.

Tenhle ufňukanej post tak budiž takovym lehkym mementem pro všechny naše čtenáře; pokud byste někdy zbohatli a to vaše zbohatnutí by nebylo úplně košer, chtěl bych vás poprosit, abyste si pořizovali nějaký obyčejný nástavce na penis. Kupujte si auta, zlato, diamanty, klidně i nějakej ten ostrůvek v Karibiku, kupujte si děvky, kokain a chlebíčky, ale jestli vás můžu poprosit o jednu jedinou věc: nekupujte si televizi. Protože když si tu televizi pořídíte, s velkou slávou zahájíte vysílání a za pár tejdnů vám obstavěj účty, takže celá televize jde do kopru, jste docela za vola.

«
»