#477 VÁCLAV HENYCH

Posted: Listopad 26th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 6 Comments »

„Vezmu příklad, aby se to dobře počítalo. Celkový počet podporovatelů některého kandidáta bude 100 tisíc. V prvním vzorku najdeme čtyři procenta chyb a ve druhém vzorku šest procent. To je celkem deset procent. A ty se odečtou, celkem tedy deset tisíc podpisů. A zůstane 90 tisíc.“ Tímhle prohlášením v rozhovoru pro ihned.cz se stal Václav Henych, šéf odboru všeobecné správy ministerstva vnitra, pro mě nesmrtelným.

Pro ty, kteří netuší, co se děje: přímá volba prezidenta se minulý týden stala ještě větší šaškárnou, než doposud byla, neboť za způsob, jakým počítali na ministerstvu platné podpisy pro jednotlivé kandidáty, by dostali v šestý třídě základky bachratou kouli a byli by poslaný klečet na hrách. Jako jistá polehčující okolnost může sloužit to, že samotnej zákon o přímý volbě prezidenta je v tomhle ohledu mizerně sepsanej, ale výše odkazovanej rozhovor vcelku spolehlivě ukázal, že pokud má pan Henych maturitu z matematiky, měl by ji šupky dupky vrátit.

Zkrátka: Když je v jednom vzorku dat chybovost čtyři procenta a v druhym vzorku dat chybovost šest procent, tak nedává naprosto žádnej smysl odhadovat, že v celym souboru dat je chybovost deset procent. Teda jinak: dává to smysl přibližně takovej, jako kdyby vám přesně ve čtyři hodiny přes cestu přeběhla mourovatá kočka se šesti koťatama a vy byste z toho vyvodili, že za měsíc v Suchý Lozi spadne deset milimetrů srážek.

Neni to dokonce jedinej průser, kterej má pan Henych na krku: dva vzorky po osmi a půl tisíci podpisech, na kterých se chybovost zjišťovala, měly být vybrané náhodně. Na ministerstvu náhodně vybrali některé podpisové archy tak, aby na nich bylo dohromady osm a půl tisíce podpisů. Že takhle nevznikne náhodný vzorek pochopí každý, kdo má za sebou alespoň dva semestry statistiky, ti ostatní si to musí dostudovat nebo věřit vystudovanýmu matfyzákovi.

Že je přímá volba prezidenta na hlavu už jsem tady psal, důvodů je milión. Namátkou: Samotnej seznam kandidátů. Samková, která kandiduje jenom proto, aby mohla zákon o přímý volbě napadnout o Ústavního soudu. Mizerně sepsanej zákon, kterej Samkový dává docela slušnou naději na úspěch. Každopádně pan Henych, tenhle Babica matematiky – spočítejte průměr, a dyž nechcete spočítat průměr, tak to prostě sečtěte – tomu prozatím spolehlivě nasadil korunu.

Tak jo, Vašku, spletli jste se.

«
»