Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #425 “VĚŘÍM, ŽE PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ”

#425 “VĚŘÍM, ŽE PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ”

Posted: Srpen 27th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 2 komentáře »

Hned na začátku cítím potřebu upozornit, že tohle není ani nemá bejt hejt na Havla. Ano, pokud bych se musel označit buď za “pravdoláskaře”, nebo za “klausovce” (s tím, že tertium non datur), byl bych jistě v té druhé skupině. Havla si ovšem velmi vážím (jeho her jsem přečetl a viděl rozhodně víc než průměrný pravdoláskař), byť k jeho prezidentování bych měl nejednu výhradu (o Klausovu prezidentování ovšem platí némlich to samý).

Dnešní hejt se tedy týká jen zmíněné věty, případně její varianty “pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí”. O co mi jde? Ani ne tak o to, že v ústech leckterých papoušků ta věta degeneruje na “pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí – ta naše pravda!”, to je spíš problém těch papoušků. Spíš chci říct, že mi nepřipadá, že případný vítězství pravdy a lásky by bylo nějaký terno. Minimálně mám třeba pocit, že po definitivním vítězství pravdy a lásky by mi tenhle blogísek zeshora zatrhli.

A nejde samozřejmě jenom o to. Nemyslím si, že lidstvo jednou dosáhne nějakýho ideálního uspořádání – a jakýkoliv snění na tohle téma mi trochu nebezpečně připomíná Marxovy představy o beztřídní společnosti. Podle mě by to bez duality pravdy a lži, lásky a nenávisti, dobra a zla tak nějak nešlo. Tahle dualita je v člověku obsažená a díky svobodné volbě budou vždycky existovat lidé, kteří si vyberou lež, nenávist a zlo; a právě jejich existence činí z výběru pravdy, lásky a dobra to morálně správné rozhodnutí. A svoboda volby je pro mě mnohem důležitější hodnotou (i proto, že je pro mě mnohem představitelnější) než výrazně abstraktnější termíny pravda a láska; díky lži a hejtu si prostě člověk pravdy a lásky může pořádně vážit a nebere je automaticky.

Takže pokud někdo v něco věří, je to jeho problém a jeho boj, ať si každej věří, čemu chce, že za nás Ježíš zemřel na kříži, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký zelený Křečopažout nebo že pravda a láska atakdál, ale já na tom nevidím nic obdivuhodného. Mnohem důležitější mi připadá bojovat za to, aby pravda s láskou se lží a nenávistí dlouhodobě neprohrávaly.

«
»