Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #416 ČÁRKA MÍSTO APOSTROFU

#416 ČÁRKA MÍSTO APOSTROFU

Posted: Srpen 6th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 7 komentářů »

Pamatuju se, že na starejch psacích strojích bejvala spousta vychytávek. Můj milovanej středník se třeba na všech mechanických psacích strojích, co jsem viděl, musel psát tak, že se napsala čárka, pak člověk posunul válec stroje o jeden znak zpátky a přes čárku tam vrazil ještě dvojtečku. Myslim, že jeden z tátovejch psacích strojů nemíval dokonce ani jedničku a nulu a člověk si musel vystačit s písmenky „l“ a „O“.

Počítačová klávesnice dává šanci typografii neprasit, i když už jsem pochopil, že rozdíl mezi spojovníkem (klasická čárka vedle pravého Shiftu, tj. „-„) a pomlčkou („–“) rve žíly naprostýmu minimu lidí. Minimálně je teda nerve Achjo Bitch, jíž jsem to v textech pravidelně opravoval, přestože jsem jí miliónkrát opakoval, že pomlčka na místě pomlčky vypadá mnohem líp než spojovník a oproti Windows (levej Alt a 0150 na numerický klávesnici) se na jejím Macbooku napíše mnohem snáz (Alt a -).

Ale chápu, že tohle je drobnost, ten spojovník napíše člověk automaticky, protože se nechce zdržovat (navíc Word ho většinou na pomlčku automaticky opraví). Mnohem víc mi ale vadí lidi, který neuměj zmáčknout klávesu s apostrofem a místo něj tam cpou čárku, co se dává v češtině nad dlouhý samohlásky, takže třeba nebohýho mušketýra pojmenujou d´Artagnan.

Ne, nechci po nikom, aby se učil, že správně česky je d’Artagnan (českej apostrof je taková miniaturní devítka, vypadá v podstatě jako čárka, jenom je na řádku nahoře, ve Windows se napíše jako levej Alt a 0146 na numerický klávesnici), úplně by mi stačil d'Artagnan, tedy apostrof anglický. Tu čárku totiž nechápu, protože aby se vložila čárka samotná, je po ní třeba stisknout ještě mezeru nebo šipku doprava, takže to nejen vypadá hnusně, ale taky zdržuje. Přitom anglický apostrof je (byť se Shiftem) na český počítačový klávesnici přítomen (pravda, klávesa s nim neni na každý klávesnici na stejnym místě, já ji mám úplně napravo v řadě písmen začínající „asdfgh“ a máš-li alespoň trochu normální klávesnici, jistě ji tam taky někde najdeš), takže se napíše rychleji a vypadá líp.

«
»