Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #386 SCÉNÁŘ PROMETHEA

#386 SCÉNÁŘ PROMETHEA

Posted: Červen 8th, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 5 Comments »

Neni zbytí; ve středu jsem vyrazil do Bia Oko na půlnoční premiéru Promethea, tedy nového filmu Ridleyho Scotta, který volně předchází (podle vzoru “volně navazuje”) kultovnímu Vetřelci. Musim poznamenat, že přestože foršpany (slovo foršpan mi přijde mnohem, ale mnohem hezčí než trailer!) v kině miluju, na internetu je vůbec nevyhledávám, takže jsem moc nevěděl, do čeho jdu. Vetřelce jsem pochopitelně viděl, ale takovej frajer, jako kamarád Toma, co psal na Vetřelce diplomku, rozhodně nejsem.

Povšimněte si prosim, že nehanim Promethea an sich, protože Ridley Scott je ve svym věku furt řízek, dokáže vytvořit atmosféru během vteřiny, herci hrajou jako o život (nebo alespoň ti, kteří mají co hrát) a první hodina je solidní sci-fi s natolik podmanivou atmosférou, že i já, značný neoblibovatel sci-fi a jí podobných žánrů, jsem si v kině spokojeně rochnil.

Jenže atmosféra neni všechno; spousta režisérů si to sice myslí (a příliš dobře znám tenhle typ umělců i z našich luhů a hájů), ale pro mě jako diváka je dost podstatnou součástí filmových opusů taková drobnost, který se říká příběh. A ten se, slušně řečeno, nevydařil. Kdo proboha dostal ten zběsilej nápad, že scénář napíšou Jon Spaihts, co má na svědomí Černou hodinu, a Damon Lindelof, kterej je podepsanej pod Kovboje a Vetřelce? Teda, předpokládám, že ho dostal producent Promethea, ale proboha proč?!? A proč mu Ridley nějak zdvořile nenaznačil, že existujou i jiný scenáristi, ty dobrý?

Co se děje ve druhý půlce, těžko popisovat; nechci spoilerovat, ale věřte mi, že nelogičnosti, nad jejichž drobností v první půlce jste ještě mávli rukou, začnou narůstat do olbřímích rozměrů, postavy se víc a víc chovaj jako smyslů zbavený totálně nesvéprávný jedinci z teen hororu a pracně budovaná atmosféra je v prdeli jak vládní vojsko v Itálii. Nejhorší na tom je, že přes to přese všechno nejde o Prometheovi říct, že je to úplná sračka, na to je Ridley Scott moc velkej kabrňák. Ale nezbejvá než doufat, že v dalšim díle, kterej závěr filmu pochopitelně nemohl neslíbit (nová doba, budou se točit sequely prequelů!), už daj napsat scénář někomu svéprávnýmu.

«
»