#312 LIDI, CO NECHÁPOU KONCEPT TŘÍDĚNÝHO ODPADU

Posted: Únor 22nd, 2012 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | No Comments »

Musim sebekrititicky přiznat, že ne vždy jsem třídíval tolik jako teď. Docela dobře si totiž pamatuju svoji první brigádu v holešovický Delvitě, kde jsem měl kromě výkupu lahví na starost taky vyvážení odpadkáčů s tříděnym odpadem, co stály hned vedle výkupního okýnka. “Kam dozadu?” ptal jsem se první den s nadějí, že pan vedoucí nemyslí ty velké šedivé kontejnery vzadu za prodejnou, pro které si jezdí oranžoví, zcela netřídění popeláři.

Naděje to byla tenkrát naivní a marná a dost dlouho jsem proto považoval třídění odpadu za poměrně sisyfovskou činnost; moje přítelkyně i kamarád, se kterým jsem bydlel dřív, jsou ale do třídění poměrně zažraní, takže jsem si na to zvyknul a teď už mi to přijde normální. Nemůžu sice říct, že vytřídím úplně všechno, co vytřídit jde (zejména když vzteky roztrhám papír s nějakým hodně nepovedeným vlastním textem, hážu ho pro svůj dobrý pocit rovnou do univerzálního koše), ale docela se snažím.

Když už ale něco dělám, dělám to pořádně. Jo, dokonce jsem dodnes vyndaval i kancelářské svorky z papírů a fóliová okénka z obálek, když už jsem nesl papír do kontejneru (až dnes při rešeršování jsem zjistil, že to není potřeba).

Takže co nechápu a co mi pije krev náramně, jsou lidi, kteří váží cestu ke kontejnerům na tříděný odpad, ale koncovku trestuhodně nezvládnou. Nejsem žádnej košohrab, ale kontejner na papír u nás v ulici je často otevřenej a já žasnu, co jsou do něj lidi schopný dát. Balík novin v igelitový tašce. Dřevěnou (!) bedničku. Kus kartónu, ve kterym bylo předtím deset litrovek s džusem, včetně kusu igelitu. Ty vole, já uznávám, že když člověk u kontejneru vyhazuje věci, tak že nevypadá dvakrát sexy (Achjo Bitch teda říká, že ona si při třídění sexy připadá, ale vona je holka, že jo, když třídim já, vypadám bezpochyby jako hodnej kluk a všichni víme, jak jsou sexy hodný kluci), ale je fakt takovej problém na tu chvilku zatnout zuby a házet do těch kontejnerů jenom to, co tam patří, a pořádně roztříděný?!?

«
»