#274 NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Posted: Prosinec 30th, 2011 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | No Comments »

Serou mě novoroční předsevzetí. Mám rád řád; sice už dlouho znám tvrzení, že dnešek je prvním dnem zbytku vašeho života, který se snaží naznačit, že jestli chce člověk přestat chlastat a kouřit a začít jíst vlákninu a vitamíny a pokusit se zhubnout a tohle všechno pokud možno najednou, tak je na to kterejkoliv den stejně dobrej (i stejně špatnej) jako kterejkoliv jinej, já ale vždycky preferoval rozjímat nad velkejma tématama na silvestra a nový životy začínat na Novej rok.

Až pár let nazad mi došlo, že novoroční předsevzetí jsou pěkná demence. Naprostá většina novoročních předsevzetí totiž jaksi začne a trvá. Přestanu kouřit (a už nikdy si nezapálim). Začnu cvičit (a budu chodit do posilky minimálně dvakrát tejdně až do skonání věků). Když si v osm večer řeknu, že jdu do hospody na tři piva, tak už se mi nestane, že ještě v pět ráno budu hulákat v nonstopu refrén Live Forever spolu s džuboxem (nikdy, prostě nikdy). No, ale známe svý pappenhaimský; duch je silný, tělo je slabé, takže předsevzetí se poruší, pak už je oslaben i duch a z jednoho porušení je porušování pravidelný a celý předsevzetí je v kýblu.

Abychom ovšem nekončili letošní rok na 1000 věcí, co mě serou takhle negativně, dám vám jednu radu. Mnohem lepší je totiž dávat si takzvaný silvestrovský předsevzetí. Do silvestra začnu chodit do posilovny. Do silvestra přestanu chlastat. Do silvestra omezim kouření. Samozřejmě dost záleží na přesný formulaci – pro začátečníky v silvestrovskejch předsevzetích podotýkám, že je sakra rozdíl mezi „do silvestra přestanu chlastat“ a „do silvestra nebudu chlastat“. To už ale závisí na vás a na tom, jaký je období v roce; i když si ale dáte to druhý zmíněný v novoroční kocovině, je to pořád jednodušší dodržet, než když si v silvestrovský opilosti předsevezmete, že od Novýho roku s chlastem přestanete.

A vo to tady jde. Nechci se pouštět do nějakejch filozofickej rozkladů o životě, ale za skoro čtyřiatřicet let života jsem pochopil, že na sebe má člověk bejt sice přísnej, ale dávat si splnitelný cíle. Takže když se na silvestra ostatní musej opíjet, aby zapomněli na to, jak tragicky to dopadlo s jejich loňskejma novoročníma předsevzetíma, já si můžu vesele kosit panáky na svý zdraví, že já mám všechny svoje předsevzetí vodškrtlý a od zejtřka si zase můžu spokojeně začít dávat nový.

A pro zbytek letošního roku mě omluvte, ještě musim zajít do posilovny, donést kocoury na očkování k veterináři a vyklidit sklep, což teda nebude prdel, když poslední čtyry dny nesmim kouřit…

Takže asi tak.

«
»