Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #271 SMLOUVÁNÍ

#271 SMLOUVÁNÍ

Posted: Prosinec 27th, 2011 | Author: | Filed under: Achjo Bitch | 1 Comment »

Chcete si něco koupit. Tričko, cigára nebo nějakou tu dekoraci do bytu. Tak jdete do obchodu, vyberete si zboží, kde je možná i cenovka, ale když tam není, prodavač vám řekne danou cenu, vy si to koupíte (nebo nekoupíte, protože je to drahý a jeden je třeba i socka nebo co já vim) a je vymalováno. Very najs bjútifl.

Všichni si teď povinně, bez omluvy, uvědomí, jakou máme zprdelekliku, že žijeme v Evropě, kde máme v 99,9% fixní ceny a nemusíme každý ráno smlouvat o tři pomeranče. Jsem teď v Indii, kde je to teda VERY najs bjútifl, ale to bych nebyla já, aby mě i tady něco nesralo. A dneska to vyhrálo všudypřítomné smlouvání. Je to asi smutný, ale musela jsem si hned v úvodu přiznat, že nejsem smlouvací typ. Nebaví mě to a přijde mi to ponižující.

Spešl price for jú, madam!

Jakože jasně – i ta první cena, kterou vám nebojácný obchodník tady nabídne za překrásné náušnice je v přepočtu (čili děleno třema) dost v pohodě, ale PROČ bych platila moc, když ostatní (dle svých možností a schopností) budou platit o dost méně a pak se jenom smát mé neschopnosti? Tady jde o zkurvenej princip! Neuhádat si dobrou cenu rovná se prohrát. A já neumím prohrávat.

Du ju vont tu sí maj šop?

Další hate faktor spočívá ve vlezlosti, otravnosti, citovém vydírání a nedejbože agresivitě prodávajících. Proti tomu je otázka „Můžu vám s něčím pomoct?“ vyznáním lásky od milované osoby. Místní sebranka, která vás ve většině případu chce hrozivě vojebat, překračuje mnohnásobně všechny moje konzervativní evropské představy o slušném obchodu neboli kšeftu a nebojí se nasadit zbraně typu ženská, která na celej štrýt křičí „Ju dont lajk maj šop???“, nebo malý chlapeček, který skoro v slzách kníká „srdcervoucí“ Maj šop is empty… Do krámu, kde je trhovec už na první dojem takto naléhavý, se snažím vubec nechodit, ale ono je to stejně jedno.

A tak jasně, when in India, do as the Indians do. A občas se člověk setká s někým nefalšovaně friendly nebo je to nefalšovaná sranda a když se mi jednou ze sedmi případu podaří usmlouvat něco výhodně, je to nefalšovaná radost. Ale je to strašlivě vysilující a když selžou všechny tipy a triky a zásady efektivního smlouvání, je to nefalšovaně na hovno.

 A tohle jsem já, po návratu do ČR…

«
»