Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #223 AKTUALIZACE VE WINDOWS XP

#223 AKTUALIZACE VE WINDOWS XP

Posted: Říjen 14th, 2011 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 22 komentářů »

Když se u nás na blogísku objevilo pár příspěvků týkajících se operačních systémů, nepřekvapilo mě, že Macaři a Windowsáři začali flamovat, kterej systém je lepší. Já se těmhle žabomyším sporům vždycky spíš smál; navíc poslední rok jsem pravidelným uživatelem obou systémů a to, co v 99 % případů od počítače potřebuju (psací stroj, hudební a video přehrávač, internetový prohlížeč), zvládají oba naprosto dostatečně.

Občas umí jeden něco líp, občas mě jeden vyprudí – takže tvrdit, že jeden je a priori lepší, mi přijde dost ujetý (byť je pravda, že elegantnímu Macíkovi se veškerá pruda odpouští mnohem snáz). Asi největší voser, kterej spatřuju na Windows XP (a netušim, jestli to soudruzi z Redmondu vymysleli v dalších verzích nějak smysluplněji), jsou pravidelné aktualizace systému. Všechno běží tak, jak má, počítač si na pozadí stáhne a nainstaluje, co potřebuje, žádnej stres – jenže když je po všem, objeví se na obrazovce okýnko se Sofiinou volbou. Restartovat nyní nebo restartovat později?

Kdyby možnost „restartovat později“ znamenala, že počítač přestane otravovat, bylo by všechno v cajku; jenže když zvolíte tuhle variantu, počítač vám ji jak bumerang za pár minut nabídne znova. A znova a znova. Připomínám, že okýnko s volbou navíc obsahuje odpočítávání, během kterýho když neprovedete volbu, počítač se restartuje automaticky – takže většina instalací aktualizací skončí tak, že od počítače na chvíli nic zlýho netuše zmizim, a když se vrátim, je poč restartovanej a všechny vokýnka, který jsem si předtím pracně pootvíral, ztracený.

Úplně nejlepší bylo, když jsem pracoval kdysi v jedný nadnárodní korporaci a tam správce sítě volbu „restartovat později“ zakázal úplně. Takže člověk klasicky finišoval nějaký důležitý dokument, který klient už třikrát urgoval – a najednou si Windows usmyslely, že už nemůžou běžet dál, nazdar bazar. Volba „restartovat později“ byla neaktivní, takže člověk se (většinou marně) snažil dodělat práci během odpočítávání na obrazovce. A asi je zbytečný podotýkat, že to nikdy nestihnul…

«
»