Notice: Undefined index: action in /www/1000vecicomeserou.cz/1000vecicomeserou.cz/wp-content/themes/clean-home/functions.php on line 30 1000 věcí, co mě serou » #185 KRUHOVÝ OBJEZDY

#185 KRUHOVÝ OBJEZDY

Posted: Srpen 22nd, 2011 | Author: | Filed under: Attila Bič Boží | 27 komentářů »

Hned na začátku je třeba podotknout, že nemám nic proti kruhovejm objezdům, který na svym místě slouží už pár desítek let, to v žádnym případě. Takovej Kulaťák v pražskejch Dejvicích je moc krásný náměstí a tamní kruhovej objezd si náramně užiju, kdykoliv po něm jedu. Ne, cílem dnešní zcela nekonstruktivní kritiky budou kruháky, který v poslední době rostou jak houby po dešti na nejrůznějších silnicích za halasného argumentování zvyšováním bezpečnosti silničního provozu.

Jak poznáte, že se takovej kruhák postaví? Snadno. Před nějakou křižovatkou, kde se dřív dalo krásně jezdit, se začnou tvořit kolony, protože křižovatka se rekonstruuje. No, a až stavební firma podnikatele spřátelenýho s místnim starostou konečně vyfakturuje všechny vícepráce, je kruhák za účasti místní honorace slavnostně otevřen; kolony se ovšem bohužel tvořej dál a už holt tvořit budou, protože řidič je na kruháku sice v bezpečí jak magor ve svěrací kazajce v polstrovaný cele, ale plynulost dopravy, přiznejme si, zrovna neroste.

Vony se totiž kruháky stavěj nejen tam, kde by to bylo tak nějak rozumný, tedy na místech, kde je křižovatka tří a víc silnic, ale i tam, kde z hlavní silnice vede blbá odbočka do autoservisu nebo k pumpě. Není divu, majitel místní stavební firmy bude vdávat dceru, takže potřebuje na věno. Odstrašujícím případem budiž Průmyslová ulice v Mladý Boleslavi. Tam jsou sice kruháky slušně navržený, takže by jima šlo projíždět takřka nezměněnou rychlostí, ale místní si radši přibrzděj na třicet a pokochaj se, jak jim to pěkně jezdí dokola.

Vrcholem jsou ale kruháky u Hradce Králové, kolem kterýho vede silnice se dvěma pruhama v každym směru, jenže kruháky na ní jsou jenom jednopruhový. A řidiči, když tři sta metrů před kruhákem spatří upozornění na brzké snížení počtu jízdních pruhů, začnou panikařit a drát se ihned do průběžného pruhu (protože s pravidlem zipu se standardní český řidič dosud nesrovnal), čímž vytvoří řadu adrenalinových situací, další řidiči se zas bojí na kruhák vjet, protože to auto, co jede zleva, má sice vyhozenej blinkr, ale co kdyby si to rozmyslel, radši přece jenom ještě chvíli počkám. A před kruhákem utěšeně roste kolona, auta zbytečně pálej benzín či naftu a za každý deci umře koťátko. Takže tyhle nový kruháky, děkuji, nechci.

Tenhle kruhák je sice starší než já, ale stejně bych ho potkat nechtěl.

«
»